«Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` ՀՀ Ազգային ժողովի քարտուղարությունը հրապարակում է 2016 թ. առաջին եռամսյակում ստացված նամակների քննարկման արդյունքների համառոտ տեղեկատվությունը:
Ընդունվել, գրանցվել եւ ԱԺ նախագահին է հանձնվել քաղաքացիների 129, ԱԺ փոխնախագահներին` 53 նամակ: ԱԺ նախագահը եւ փոխնախագահները պատասխանել են բոլոր նամակներին:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին է հանձնվել քաղաքացիների 448 նամակ. պատասխանել են բոլորին:
ԱԺ խմբակցություններին է հանձնվել քաղաքացիների 179 նամակ. պատասխանել են բոլորին:
Ազգային ժողովի աշխատակազմին հասցեագրվել է 17 նամակ, իսկ ԱԺ նախագահի աշխատակազմին? 2 նամակ. պատասխանվել է բոլորին:

RA National Assembly Received 828 Letters during the First Quarter of 2016
According to the Law on the Procedure for Consideration of Citizens’ Proposals, Applications and Complaints, the General Division of the NA Secretariat announces brief information for 2016 first quarter results of letter considerations.
The citizens’ 129 letters have been accepted, registered and delivered to the NA President, 53 letters have been delivered to the Vice Presidents. The NA President and Vice Presidents have answered all the letters.
448 letters have been delivered to the NA Standing Committees: all of them have been answered.
The citizens’ 179 letters have been delivered to the NA Factions: all of them have been answered.
17 letters have been delivered to the NA Staff, and 2 letters have been delivered to the NA President’s Staff: all of them have been answered.